Brno a Jižní Morava

Jižní Morava

Hospodářsky významný region s výhodnou polohou v jihovýchodní části České republiky při hranicích s Rakouskem a Slovenskem odedávna představuje strategickou křižovatku Evropy. Rozlohou se Jihomoravský kraj řadí na čtvrté místo a počtem obyvatel na třetí místo mezi ostatními regiony České republiky. Tudy kráčelo do Evropy křesťanství, podél zdejších řek se během staletí zrodilo množství městeček a měst, na svazích se dodnes prostírají vinice a ovocné sady. Svým návštěvníkům jižní Morava předkládá rozmanitou škálu kulturních, přírodních i technických památek, na své si přijdou i ctitelé moderní architektury a milovníci židovských památek. Čtyři zdejší lokality jsou zapsány v Seznamech světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, nabídku doplňuje přitažlivá folklorní a vinařská turistika.

 

Brno a okolí

Obchodním a společenským střediskem Jihomoravského kraje je druhé největší město České republiky Brno s 380 tisíci obyvateli, sídlo významných státních i nestátních institucí včetně několika nejvyšších státních úřadů a diplomatických zastoupení některých zemí. Centrum kulturního, uměleckého a akademického dění, metropole jižní Moravy, cíl návštěvníků ze všech koutů světa a díky významnému výstavnímu areálu také veletržní město středoevropského významu s přímým leteckým spojením do Londýna, Girony (Barcelona).Město je zároveň veletržním centrem střední Evropy; každoročně se zde koná padesát mezinárodních veletrhů a výstav. Město rovněž nabízí nepřeberné množství divadel, muzeí, kin a obchodů včetně doprovodných služeb a řady společenských a sportovních akcí. Výjimečnost regionu spočívá v dokonalém spojení všech možností velkoměsta s řadou turistických cílů v blízkém okolí. Jedním z nejatraktivnějších míst je památková zóna Slavkovské bojiště, kde se roku 1805 odehrál jeden z největších střetů napoleonských válek – bitva u Slavkova.
 

Nejzajímavější místa

Katedrála sv. Petra a Pavla, Brno
Jedna z hlavních dominant města Brna tvoří katedrála sv. Petra a Pavla.
Měnínská brána, Brno
Měnínská brána je jedinou dochovanou bránou brněnského hradebního systému.
Divadlo Reduta, Brno
Reduta se řadí k nejstarším divadelním budovám ve střední Evropě.
Kleinův palác, Brno
Novorenesanční měšťanský dům s unikátními litinovými částmi na průčelí z let 1847 – 1848.
Mahenovo divadlo, Brno
Původně městské divadlo Na hradbách, vynikající novorenesanční stavba z let 1881 – 1882.
Špilberk, Muzeum města Brna, Brno
Jednu z hlavních dominant města představuje hrad Špilberk.
Schwanzův dům (Dům pánů z Lipé), Brno
Dům pánů z Lipé nedaleko Kleinova paláce patří k nejkrásnějším brněnským renesančním domům.
Nová radnice, Brno
Komplex budov Nové radnice vznikal postupně od počátku 13. do konce 18. století.
Moravské zemské muzeum – Dietrichsteinský palác, Brno
Náměstí Svobody, Brno
Největším a zároveň nejstarším brněnským náměstím je náměstí Svobody.
Vila Tugendhat, Brno
Snad nejkrásnější pohled na panorama města Brna se nabízí z Černopolní ulice. Zde najdeme jednu z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické architektury – vilu Tugendhat.
Do dnešní doby se vila Tugendhat zachovala v původní podobě a pro svou originalitu byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
V roce 2008 bude vila Tugendhat pro návštěvníky na 2 až 4 roky uzavřena z důvodu památkové restaurace objektu.
Moravská galerie – Místodržitelský palác, Brno
Sbírka starého umění. Pravidelná mezinárodní bienále grafického designu.
Moravská galerie – Pražákův palác, Brno
Sbírka českého moderního umění.
Moravské zemské muzeum – Biskupský dvůr, Brno
Expozice: Dějiny peněz na Moravě a Moravské medailérství.
Stará radnice, Brno
Veletrhy Brno – areál BVV
Na začátku 20. století vznikl v pisárecké kotlině jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Pisárky byly oblíbeným místem Brňanů – stával zde cukrovar, zámecký park, vedla sem první trať koňky, parní lokálka. V roce 1923 byla vyhlášena urbanistická soutěž, ve které zvítězil návrh Josefa Kalouse z Prahy a definitivní projekt sestavil Emil Králík. Provoz výstaviště zahájila 26. 5. 1928 Výstava soudobé kultury v Československu. Po válce byla činnost obnovena strojírenskými veletrhy, které se konají dodnes. Jednotlivé výstavní pavilony jsou díly více než 30 autorů. Za zmínku stojí mj. budova výstavní pošty postavená dle návrhu Bohuslava Fuchse, pavilon země Moravy od Vlastislava Chrousta a kruhový pavilon Z s ocelovou kupolí o průměru 122 m.
Zelný trh, Brno
Středověké náměstí, které si dodnes zachovalo původní funkci tržiště.
 

Sportovní vyžití

Aktivní využití volného času, odreagování, odpočinek, zábavu i dobrodružství – tohle všechno a ještě mnohem víc slibuje široká nabídka sportovních aktivit na jižní Moravě. Rekreační možnosti zde sahají od výletů pěšky i na kole přes horolezectví až po plavání, surfing nebo prosté lenošení na slunci. Nesmíme zapomenout ani na rybářské či lovecké revíry, které díky příhodným klimatickým a přírodním podmínkám patří mezi nejbohatší a nejvyhledávanější v České republice, zimní sporty, jízdy na koni či vyhlídkové lety. Kdo se raději na sport dívá, může navštívit Brno a jeho Automotodrom.
Golfová hřiště:
Golfové hřiště Slavkov u Brna
Osmnáctijamkové golfové hřiště v krásném prostředí s vynikajícími tréninkovými podmínkami a zázemím.
Golfový areál Kaskáda, Brno
Areál se nachází 9 km za Brnem. V kouzelném údolí mezi Kuřimí a Jinačovicema se rozkládá 27 jamkové hřiště se 6 jamkovou Akademií, 300m dlouhý driving range, hotel Kaskáda, restaurace a veškeré zázemí potřebné pro návštěvníky areálu.
Golfové hřiště – Automotodrom Masarykův okruh v Brně
Golfový simulátor, Brno
INDOOR golfového klubu IDGC najdete v areálu TC Classic klubu, který provozuje golfový simulátor DATALINK TOUCH 2 kombinující snímání pohybu hole se snímáním letu míče.
Cykloturistické stezky: viz. http://www.cyklo-jizni-morava.cz
Automotodrom Masarykův okruh v Brně: http://www.automotodrombrno.cz
Sportovně rekreační areál Kraví Hora v Brně: http://www.kravihora.brno.cz
 

Výlety do okolí

Pálava a Lednicko-valtický areál
Kraj lužních lesů, vinic a úrodných polí v nejjižnějším cípu Moravy je proslulý bohatou historií, folklorními tradicemi a četnými stavebními památkami. Teplo a nížinný charakter v oblasti soutoku řek Dyje a Moravy daly vzniknout typickému přírodnímu společenství – lužní krajině s největším dochovaným zbytkem lužního lesa na území Evropy. Dvě zdejší lokality – biosférická rezervace Dolní Morava a Lednicko-valtický areál – jsou zapsány v seznamech UNESCO. Oblast s řadou půvabných zámků, působivých parkových staveb, kolonád, soch a lesních chrámů představuje pravděpodobně nejrozsáhlejší komponovanou krajinu na světě.
Moravský kras a okolí
Jedna z ekologicky nejčistších oblastí České republiky s nádhernou přírodou a více než tisícovkou jeskyní svádí k objevování křehké krásy podzemního světa. Pod zemským povrchem jsou zde ukryty rozsáhlé komplexy krápníkových jeskyní, jejichž přítomnost prozrazují další zvláštnosti – propadání vodních toků, ponorné říčky, závrty a poklesy terénu včetně hlubokých údolí s vápencovými skalními útesy, které slouží jako vynikající horolezecké terény. Příjemné a zdravé přírodní prostředí je ideální pro pobyt a sporty ve volné přírodě – pěší a lyžařskou turistiku, cykloturistiku a jízdy na koni. Vedle přírodních krás zde objevíte také zajímavé církevní stavby, zámky, zříceniny několika hradů, zajímavé technické stavby i židovské památky
Znojemsko a podyjí
Ráj všech cyklistů, milovníků vína a historie leží na hranicích s Rakouskem. Slunné a úrodné nížiny, ovocné sady a proslulé vinohrady střídá malebná pahorkatina a hluboká údolí několika řek. Tou nejslavnější je Dyje, kterou střeží několik mohutných hradů a romantických zámků. Kolem jejího hraničního toku s četnými meandry se rozkládá nejmenší národní park České republiky, Podyjí, se skalnatými i zalesněnými svahy, vřesovišti, unikátními lesostepmi a hustou sítí značených turistických cest a cyklostezek. Centrem regionu je Znojmo, druhé největší město Jihomoravského kraje a zároveň středisko vyhlášené vinařské oblasti.
Slovácko
Pro Moravské Slovácko je příznačný zejména bohatý, dosud živý folklor s tradicemi lidových písní, krojů, tanců, slavností a tradičních řemesel. Přírodní hranici oblasti vytvářejí na severu hluboké listnaté lesy Ždánického lesa a pohoří Chřiby, na jihu hřeben Bílých Karpat, biosférické rezervace UNESCO s orchidejovými loukami a vzácnou florou a faunou. Slováckem protéká řeka Morava a vytváří nádherné meandry, lemované lužními lesy. Atmosféru dotváří svébytná vinařská turistika, stavební památky církevní i světské architektury, zajímavé archeologické lokality a řada jedinečných folklorních akcí a festivalů.

 

Turistické informační centrum města Brna

Radlická 8, Brno 602 00
tel: 0042 05 42211090
e-mail: info@ticbrno.cz
www.ticbrno.cz